English | Magyar
JS ki | CSS ki | Ékezetek ki | HiContrast
Lapozó:  (0 - 1424) 
<== | ==>
Ugrás a végére | Összes megjelenítése | Utolsó oldal
OpenOpera patches | Opera-SSL patches | Opera 12.15 source (Git repository) | Opera 12.15 source (Torrent) | Opera internal pages | Otter Browser Linux x64 - Qt5.15.2/QtWebKit5.602.1 (2024.04.27. 20:05)
OS for MC680x0 | OS for PPC | OS for Sparc64 | besztofbégéaefcé | CSÉNDZSLOG | WebToolz | DDG Shit Filter | Google Shit Filter | Progz | Fast CSS Box | Browser | OS | Agent | Statisztika | BBCode
Monospace font-family: Courier New | Browser default monospace
Email értesítő / Email notification ===> 
Keresés
Σ: 1 post

saxus  (statz) Agyfasz
#9, Agyfasz (419)
13935 | #1462 | ^ | Idézet | Sun, 03 Jul 2011 20:32:33 +02
84.3.*.* Unknown Unknown Hungary *.catv.pool.telekom.hu
@kemi: az rendben van, hogy Vágási Feri nem kap ingyenwindowst, de az egyetemeket, főisokálat még mindig az állam tartja fenn. Másrészt LibreOffice... végül is elég, csak lassú, szar, bugos és kurva kényelmetlen. Munka tekintetében meg azért ott, ahol nem csak Mancika space-l csinálja a behúzást, hanem mondjuk az Excel képességeit kicsit komolyabban használják (meglepődnél hány vállalat működik Excel/Access/vagy még mai napig VisualFox Pro alapokon!), oda viszont kell az Office. Pl. az állam kiadott egy V3 vizsgaszervező "program" nevű izét, ami gyakorlatilag egy bazinagy Excel tábla. Ha azt valaki normálisan át akarja ültetni szoftverre (akár webes, akár desktop), már annak költsége sokkal-sokkal több lesz, mint mellékelni mindenkinek egy Office-t, aki használja. És ráadásul ezt minden minisztérium külön kiadja a saját szakterületeihez.

Szóval annyira azért nem egyszerű egy ilyet kivitelezni. Nem véletlen szopnak vele nyugaton is.

---

Na, milyen jólinformált vagy :D

FIGYELEM, KISREGÉNY KÖVETKEZIK!

---

Ami azt illeti, kettőt is. Tavaly februárjában vettem egy Mini-t, ráuntam a sok macfag-antimacfag egymás anyjának emlegetésére, aztán gondoltam csak megnézem már, milyen meg volt néhány dolog, ami érdekelt és OSX kellett hozzá. Aztán most pár hónapja egy MacBook Pro-t, mert már nagyon időszerű volt lecserélni a notim, aztán úgy voltam vele, hogy a két gépből csinálok egyet. (Szóval most van egy eladó Mini-m, kisebbik Late 2009).

OSX-ről külön nem beszélnék, Apple hw nélkül csak önszopatás. A kettőt együtt fejlesztik, egymáshoz reszelik, le se szarják, hogy futna-e egy random konfiguráción. És pont ebből adódik minden előnye és hátránya: Apple. (Ja, az egy hardvergyártó, mielőtt valaki másra gondolna. Szoftver részleg nekik csak azért van, hogy eladhatóbb legyen a hw.) Maga a rendszer zárt, mint ahogy az Apple is. Attól eltekintve, hogy maga a Darwin open source (kb. valamelyik BSD alaprendszer szintje + a beemelt open source dolgok összességeként képzeld el), és egy valag dolgot visszaadnak közösbe (Webkit, pl. de ők finnanszírozzák a CUPSD-t is meg egy valag dolgot), attól még a felette lévő rész, kezdve a grafikus alrendszertől (hál'istennek nem Xfree/X.org rettenet) a felhasználói felületig már zárt. Igaz, lehet piszkálni, ha akarod a rendszert, csak nagyon nem muszáj. De ami Windowson adott a rendszer piszkálásához az nagyjából itt is megvan valamilyen formában, szóval nem vészes. (Közhihedelemmel ellentétben Windowsnak is bele lehet nyúlni nagyon keményen a lelkivilágába)

Maga a rendszer szekuricsi szempontokból szar. Látszik, hogy eddig elvoltak a maguk 5-10%-ával és nem volt komoly platform támadások célpontjából, valamint szerintem nincs meg az a szintű audit sem, amit már az MS összerakott az elmúlt 8-10 évben. De idővel ők is el fogják végezni a maguk házi feladatát szerintem (muszáj lesz).

Igaz, nekik nem kell annyit szopni a visszafelé-kompatibilitással, ugyanis ők azért pucolják rendesen a rendszert. (Pl. a mostani 10.6.x-s OSX már nem jelent meg PowerPC-re, a következő 10.7-esből dobják a Rosettát (PowerPC->x86 translator) és a Classic programok (MacOS 9.x) futtatásának lehetőségét) Igaz, általában nem jelent gondot ezek, max annak, akinek tényleg van valami régi szoftvere. (Bár az valószínűleg használja a régi gépen a régi rendszerrel, míg ki nem döglik alóla).

A rendszer stabilitása jó. Két dolgot tudnék felhozni hátránynak: egyik a memóriakezelés, ami hogy is mondjam... Hagy maga után kívánni valót, ugyanis a memóriamenedzsment policy leginkább arra emlékeztet, hogy "vegyél elég ramot". (Igaz, nem drága a ram). Ha swappolni kezd a gép, akkor nagyon tetü tud lenni (ez lenne a másik dolog: Mini-ben elég lassú az a notivinyó) 2G ram elég egy átlagusernek (net, skype, zene, film, ilyenek), de nagyon ajánlott a 4G ram. (mbp-n a tipikus munka desktopom: Eclipse, skype, msn, colloquz (IRC kliens), Parallels+w7, PostgreSQL, iTunes meg még egy-két apróság, ez nagyjából meg is eszi úgy, hogy még a swapba is bele tud lógni bőven, de használható, jól.)

Na meg ugye az ára elég meredeken tud felfelé menni, ha picit többet akar az ember. (Viszont pl. ha figyelembe vesszük, hogy a 13"-s mbp pl. a Dell Latitude-k ellenfele, ott centire ugyanazt az árat kapjuk. Másrészt, ami igazán szívatás az a 25% Áfa.)

Nagyjából ennyi, ami negatív.

Pozitívumok: ugyan maguk a gépek tényleg drágák (bár az igazi lehúzás inkább a kiegészítőknél megy - pl. kábelek, átalakítók - , de az sajnos nem Apple specialitás), viszont kurva jól össze vannak rakva. Az illesztések precízek, nem nyeszlenek, csuklanak, igényesen vannak összevállogatva a dolgok és _HALK_. Szinte semmi hangjuk. (Apróságnak tűnik, pedig nagyon jó dolog csendben dolgozni). Azt leszámítva, mikor az mbp-t meghajtom (akkor azért tud forrósodni és akkor fel is kapcsolja a ventit, de még mindig nem sokkal hangosabb, mint a régi notim alapjáraton).

Másik jóság: 7 óra akkuidő Wifivel (alapvetően emiatt döntöttem végül az mbp mellett. Ja meg mert kis notit kerestem - 13" max), de ha nem hajtjuk meg nagyon, akkor 8-9 óra is elérhető vele. Az, hogy nem kell töltőt cipelni mindenhova, az meg nagy jóság. (Igaz, akksi beépített, de ha három év múlva lemegy 4 órára, még akkor is jóság).

Na meg ami még aranyos megoldás az a mágneses töltőcsatlakozó valamint, hogy a töltőhöz nem csak hosszabbítókábelt, hanem szimpla fejet is adnak hozzá, ha közvetlen a konnektorba akarjuk rakni és nem kell a hosszú kábel: http://shared.muportal.hu/kepek/mbp/IMAG0559.jpg

Viszont ami fos az a Mini-DVI csatlakozó és a Mini adapterének feje. Mindkettőt nagyon könnyen ki lehet húzni a gépből.

Hopsz, még egy negatívum: kijelzővel viszont nem vagyok megelégedve teljesen. Az egy dolog, hogy durván tükröződik, de TN-Film. Ami számomra teljesen érthetetlen - mégha TN-hez képest nagyon jó minőségű panelt raktak bele, hiszen rengeteg grafikus használ Apple gépeket. (Valószínűleg a fogyasztás lesz a hátterében egyébként, hiszen egy PVA vagy egy IPS jóval többet eszik.) Másrészt sötétben, max fényerő mellett látszik, hogy a bevilágítás nem teljesen egyenletes, alul picit világosabb. Mondjuk az emberek 80%-a leszarja ezeket, csak én vagyok ezekre túl igényes. Na meg gyűjti az ujjlenyomatokat szépen az a fólia és a fekete káván nagyon látszik. (De jó fejek voltak, adtak hozzá törlőrongyot :D)

OSX: mint ahogy már mondtam, egy csomó dolgot összehordtak benne. Ráadásul végigütötték egy UNIX certifikáción is. Alapból Mach Mikrokernel, FreeBSD-ből és NetBSD-ből egy valag kódot átemeltek (hálózati stack meg hasonlók AFAIK). Userlandnak meg ott van a teljes BSD toolkit, bash, alapból PHP, Perl, Python, Apache, svn, csv, gcc, llvm, ssh, samba (Linuxos társaitól eltekintve ez működik is, úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva, ami meglepő, mert elvileg ugyanaz :D), Java, stb. Nem csoda, hogy ide vált egy csomó Linuxból kiábrándult ember, aki megunta azt, hogy a Linuxszát tákolja és helyette szeretné az idejét valami produktívval is eltölteni.

A grafikus felületet elsőre szokni kell. Ugyan itt is csak menük, ikonok, és ablakok vannak, de sikerült pont úgy összerendezni, hogy elsőre még csak véletlenül se legyen ugyanaz minden. Amitől meg elsőre tutira agyfaszt fog kapni az ember az a billentyűzet-parancsok, legalábbis ameddig rá nem jön, hogy miért úgy van (ezt a kérdést minden WTF szitunál érdemes feltenni akármilyen rendszer megismerésekor) vagy el nem fogadja, hogy csak mert azért (számomra ilyen a Finderben az átnevezés. Miért pont enter? Vagy screenshot - CMD+SHIFT+3 vagy 4 a módjától függően) Na meg sokat lehet segíteni azzal, ha először megnézzük, hogy mi van felfestve egy Apples billentyűzetre, mert csak látszólag ugyanolyan (egyébként mezei USB-s billentyűzettel-egérrel elmegy, ez is már csak egy PC, EFI-vel, mégha a macfag-k felháborodnak ha ezt így elmondod nekik :)

Ami viszont nagy jóság, hogy ezek (meg úgy általában az egész rendszer) egységes. Nem tudom, hogy Steve Jobs külön küldi ki a rohamosztagosait betartatni a konvenciókat vagy csak veszik azt a minimális fáradtságot, hogy elolvassák a fejlesztők, mielőtt elkezdenek taknyolni valamit a rendszerre (MS is olyan jó ajánlásokat csinál, aztán mégis...), de jóval nagyobb az egységesség. Pl. minden programban a CMD+, a beállítások. Vagy a menü szerkezete is kb. pont ugyanúgy néz ki. Első az Alma menü, utána a program neve, ahol van az about, settings, kilépés, stb, utána a többi, kb. ugyanolyan formában. Vagy pl. a CMD+C,V (ugyanaz mint máshol a CTRL-s verzió) ugyanúgy működik az OSX-s programokban és a terminál ablakban. Nincs az a gányság, mint Linuxon.

Egyébként nagy ötlet volt bevezetni egy külön Command gombot (gyakorlatilag a meta key-re - Windows jelű gomb - bindelték fel) és minden parancsot azzal képezni.

Másik jellemzője a rendszernek, hogy önmagában kevesebbnek tűnik, mint a többi (és ez valóban így is van, Windows szerintem sokkal-sokkal többet tud, főleg, ha mondjuk a vállalati körökben nagyon jól kihasználható Active Directoryra gondolok), viszont, amit tud azt tényleg jól is szinte hibamentesen. Azért szinte, mert most a 10.6.8-ban találtam egy-két fasságot (igaz, lehet, hogy elbasztam egy EFI frissítést is), de ezekkel a 10.6.6-7-ben semmi bajom nem volt, szóval remélem a következőre megoldják.

Programellátottság jó, nagyjából minden feladatra lehet találni valamilyen szoftvert vagy van OSX-s portja. Ha valakinek Windowsos programra van szüksége, akkor meg ott a Parallels Desktop, VirtualBox nagyjából egy nagyon-nagyon-nagyon rossz vicc hozzá képest. Parallelsben zseniálisan megoldották az integrációt. Pl. ha gyors telepítést választasz, csak bekéri a Windows szériaszámát és felrakja az egészet a háttérben, persze lehet a hagyományos módszerrel telepíteni. Coherence mód az nagyon állat. Gyakorlatilag létrehoz neked egy Windows Applications menüpontot a Dockra (az az alsó izé), ott látod az összes Windowsos programod, tudod indítani, win-s programok megjelennek az OSX-s futó programok között a Dockon, a Windowsos users könyvtárad gyakorlatilag a host gépe Home könyvtárad, OSX-s billentyűparancsokat (pl. CMD+C,V,X) fordítja a Windowsos társára, drag&drop(!!!) oda-vissza OSX és Windows között, ráadásul teljes DirectX9 (vagy 10-11?) támogatás, Aeroval, játékokkal, mindennel. Fut rajta FreeBSD, Linux is, plusz, VMWare-s gépeket át tudja migrálni, stb. Zseniális. Igaz, 70-80 USD, de szerintem meg fogom venni. Bőven megér annyit.

Maga a rendszer használata - ha megismerted a furcsaságait - egyszerű, kényelmes. Rengeteg apróság van, ami abszolút nem nagy dolog, 10-20-30 perc munkával bármelyik rendszeren megvalósítható (pl. letöltesz egy zip fájlt, tömörítse ki, ha az egy .dmg (disk image, majd később) fájl, csatolja fel, stb. Jó, persze, néha van, hogy nem kéne, hogy ezt tegye, de az esetek 98%-ában hasznos).

Egy program telepítése is zseniálisan egyszerű. Letöltöd, az egész program egy nagy ikonként jelenik meg, behúzod az Applications közé, és ennyi. De igazából be se kell húzni. (Valójában az egy jól struktúrált könyvtár, .Application kiterjesztéssel), ahol megvan, hogy hol vannak a program meta infói, ikonja, a binárisa, hova lehet a többi szemetét rakni, stb. Persze, lehet egy önálló bináris is, csak a tipikus program nem ilyen.) Másik megoldás az .mpkg, ami meg gyakorlatilag egy Windowsos .msi fájl megfelelője lehetne. Általában ezzel a nagyobb cumók jönnek. Csak kevesebbet szöszöl. Eltávolítás meg annyi, hogy áthúzod a kukába az Applicationsból. Egy program meg vagy egy zip fájlban jön vagy egy .dmg fájlban, ami disk imagenak hívja magát és kb. úgy viselkedik mint egy iso vagy egy DVD lemez.

Aki meg csomagkezelőért fog most itt visítani, azt pofánrúgom egy vasvillával. Ha nagyon akar valami hasonlót, akkor meg most már végképp pofa be, mert ott az AppStore OSX-re is. De amúgy senkinek sem hiányzott eddig sem. Jó, igen, tény, nem lehet egyszerre frissíteni minden programot (kivéve OSX és hozzá tartozó Apples cuccok, mert arra ott a rendszer auto updatere, de még az is lehet, hogy az AppStore-s cumók is azon kereszütl frissülnek, nem néztem utána), de elég kutúráltan és kényelmesen van megoldva és nem fog random buborék csesztetni, hogy frissítsd ezt-azt, mint Windowson. Ez nem egy kibaszott szerver, ez egy desktop oprendszer, desktop igényekkel. Többek között az is, hogy ne én legyek már a rendszerért, mert én használni szeretném azt és ne húzza már az időmet hülyeségekkel.

Aki meg függőségeket mer emlegetni, az szopjon azzal a káosszal Linuxon vele. Windowson is meg tudták oldani a dll hellt, itt is jól megoldották a Frameworkoket, meg különben is, mi a faszomért nem az alkalmazás gondoskodik a saját szemetéről, amire szüksége van még? Jahhogy akkor még működne is, ha mondjuk a liblofasz fejlesztője nem részegen kelt volna fel előző este és túrta volna szét a saját szarját az x.y.z.a+1-s verzióban?

(A Framework meg egy olyan állatfaj, ami kb. félúton lehet egy .NET -s assembly és egy szanaszét kóricáló dll halom köztt. Itt is van egy jól struktúrált könyvtárszerkezet, ahova be lehet dobálni a .dylibeket (.so/.dll helyi elnevezése) a hozzá tartozó meta infókat, egyéb cumókat meg ha van olyan a .h fájlokat, amelyek segítségével egy C/C++/OjbC projektben kb. olyan egyszerűen lehet hozzáadni egy ilyet, mintha csak egy .NET-s assemblyt adnék hozzá VS-ben egy .NET-s projekthez. Mekkora jóság lenne egy ilyen VisualC++ -ban vagy akár magában a C/C++ nyelvben is!)

Ezen kívül meg mit tudnék mondani? Jó hát pénzbe kerül (mondjuk egy normális IT-s fizetéssel nem annyira mellbevágó). De egy jó gép/rendszer párost kap cserébe az ember, amin kényelmes dolgozni (jó, pár dolgot meg kell szokni, tanulni) egy modern, normális desktop rendszeren egy jó UNIX-os háttér mellett.

Persze, ennek is megvan a maga hátrányai, hibái, hiányosságai, de magam részéről nem bántam meg, hogy megismerkedtem vele. (Különben nem vettem volna mbp-t.)

Szóval jóság.


English | Magyar
JS ki | CSS ki | Ékezetek ki | HiContrast
Lapozó:  (0 - 1424) 
<== | ==>
Ugrás a végére | Összes megjelenítése | Utolsó oldal
OpenOpera patches | Opera-SSL patches | Opera 12.15 source (Git repository) | Opera 12.15 source (Torrent) | Opera internal pages | Otter Browser Linux x64 - Qt5.15.2/QtWebKit5.602.1 (2024.04.27. 20:05)
OS for MC680x0 | OS for PPC | OS for Sparc64 | besztofbégéaefcé | CSÉNDZSLOG | WebToolz | DDG Shit Filter | Google Shit Filter | Progz | Fast CSS Box | Browser | OS | Agent | Statisztika | BBCode
Monospace font-family: Courier New | Browser default monospace
Email értesítő / Email notification ===> 
Keresés

Név: (max 255 byte)

Email: (max 255 byte) Nem kötelező!

Üzenet: (max 65536 kar.) 65536-0=65536




crap_vkn v4.34.0 by TCH
Thx to saxus for the escaped string decoder function (PHP), the realIP function (PHP) & the SQL handle layer (PHP), to thookerov for the int_divide function (PHP), to Jeff Anderson for the getSelText function (JS), to Alex King for the insertAtCursor function (JS), Flood3r for the new CSS styles, Pety for the spamprotection idea and some design and comfort ideas, MaxMind for the IP2Country database, famfamfam for the flags of countries and an unknown PHP programmer for the removeAccents function.



Kecskebaszók ide!